logo
DAV INTERNATIONAL SCHOOL, KHARGHAR
Affiliated to Central Board of Secondary Education (CBSE)
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2015
August
 
» 2014
April
Sports Achievement Back to Achievement Page

Sports Achievement 2016-17

 

S.No.

Name Of The Achiever

Organised by

CLASS

Achievement

Description

Date

Level

1

MRINAL SHARMA

DSO WRESTLING

U-19 BOYS

FREE STYLE

GREEKOROMAN

XI

 

RUNNER UP

WINNER

V.K PATIL, PANVEL

 

DISTRICT

2

YASH TODKAR

DSO CHESS

U-19 BOYS

XI

RUNNER UP

ALIBAUG

26th AUG

DISTRICT

3

KRITI PANDEY

DSO SWIMMING

U-17 GIRLS

IX

 

ALIBAUG

23rd AUG

DISTRICT

4

SAHIL PATIL

ANEESH SATHE

NISHANT DAS

AAYUSHMAN SINGH

ATHARVA

ATHARVA

CHAITANYADESHMUKH

ANSH PATEL

DSO HANDBALL

U-14 BOYS

VII/VIII

RUNNER UP

SANJEEVANI INT. SCHOOL

,KHARGHAR

16th SEPT

DISTRICT

 

5

YADHUKRISHNA

RAGHAV AGARWAL

ARINDAM BALA

NIRMIK TAMBE

RUTURAJ FAKATAKAR

KARAN PATEL

AYUSH MISRA

YASHOWARDHAN NAGORI

DSO HANDBALL

U-19 BOYS

XI/XII

WINNER

SANJEEVANI INT. SCHOOL

,KHARGHAR

19th SEPT

DISTRICT

6

DHVANI PATEL

ATHIRA PRASANTH

VISHAKHA SAWANT

PRATIKSHYA SHARMA

RAVEENA GOWDA

JAHANVI JUNEJA

ANURADHA BADHORIA

SHREYA SINHA

BHUMIKA JAIN

DSO HANDBALL

U-19 GIRLS

XI/XII

RUNNER UP

SANJEEVANI INT. SCHOOL

,KHARGHAR

19th SEPT

DISTRICT

7

KSHITIJ DOSHI

DAV NATIONAL SPORTS

U-19 BOYS

LONG RACE

TIME TRIAL

VI

 

 

 

GOLD

SILVER

DAV , PANVEL

20th OCT

ZONAL

8

PRATIKSHYA SHARMA

DAV NATIONAL SPORTS

U-19 GIRLS

LONG RACE

TIME TRIAL

XI

 

 

 

SILVER

SILVER

DAV , PANVEL

20th OCT

ZONAL

9

DHRUVI PATEL

DAV NATIONAL SPORTS

U- 19 GIRLS

LONG RACE

TIME TRIAL

XI

 

 

 

BRONZE

BRONZE

DAV , PANVEL

20th OCT

ZONAL

10

YASHVI KHARAT

DAV NATIONAL SPORTS

U-14 GIRLS

50M FLY

50M BREAST STROKE

200 M IM  

V

 

 

 

SILVER

SILVER

GOLD

DAV , PANVEL

20th OCT

ZONAL

11

MIRARI KAPADIA

DAV NATIONAL SPORTS

U-19 GIRLS

BREAST STROKE

V

 

 

 

BRONZE

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

12

KRITI PANDEY

DAV NATIONAL SPORTS

U-19 GIRLS

50 M BREAST STROKE

50 M FREE STYLE

100 M BREAST STROKE

IX

 

 

 

BRONZE

BRONZE

SILVER

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

13

MUSKAN SHRIVASTAVA

DAV NATIONALS

RIFLE SHOOTING

XI

GOLD

KARNALA SPORTS

21ST OCT

 

14

ATHIRA PRASHANTH

DAV NATIONAL SPORTS

100 M RUN

SHOT PUT

XI

BRONZE

BRONZE

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

15

ASWATH NAMBIAR

DAV NATIONAL SPORTS

SHOT PUT

XI

BRONZE

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

16

KARAN PATEL

DAV NATIONAL SPORTS

DISCUSS

XI

BRONZE

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

17

VISHAKHA SAWANT

DAV NATIONAL SPORTS

DISCUSS

XI

SILVER

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

18

AYUSH MISRA

DAV NATIONAL SPORTS

400 M RUN

 

XI

BRONZE

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

19

ANURADHA BHADORIA

DAV NATIONAL SPORTS

LONG JUMP

XI

SILVER

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

20

ATHIRA PRASANTH

VISHAKHA SAWANT

NIRMITY MORE

ANURADHA BHADORIA

JAHANVI JUNEJA

DAV NATIONAL SPORTS

RELAY 4X400 M GIRLS

IX/ XI

SILVER

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

21

ASWATH NAMBIAR

NIRMIK TAMBE

YADHUKRISHNA P.

PIYUSH DEORE

ARINDAM BALA

DAV NATIONAL SPORTS

RELAY 4X400 M BOYS

XI/ XII

BRONZE

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

22

HANDBALL (BOYS)

DAV NATIONAL SPORTS

 

XI/ XII

SILVER

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

23

HANDBALL (GIRLS)

DAV NATIONAL SPORTS

 

XI/XII

GOLD

DAV, PANVEL

20TH OCT

ZONAL

24

FOOTBALL (GIRLS)

DAV NATIONAL SPORTS

 

XI/ XII

SILVER

DAV

PANVEL

20TH OCT

ZONAL

25

KABBADI (GIRLS)

DAV NATIONAL SPORTS

 

IX/X

GOLD

DAV

PANVEL

20TH OCT

ZONAL

26

GYMNASTIC (BOYS)

DAV NATIONAL SPORTS

 

VII/IX

GOLD

DAV

PANVEL

20TH OCT

ZONAL

27

YOGA (BOYS)

DAV NATIONAL SPORTS

 

IV/V

GOLD

DAV

PANVEL

20TH OCT

ZONAL

28

VAISHNAVI PATEL

DAV NATIONAL SPORTS

JUDO

XII

GOLD

DAV

PANVEL

20TH OCT

ZONAL

29

MRINAL SHARMA

DAV NATIONAL SPORTS

JUDO

XII

GOLD

DAV

PANVEL

20TH OCT

ZONAL

30

YASHVI KHARAT

THANE MARATHON- 50M BREAST STROKE

NMASA 50M BREAST STROKE

 

V

SILVER

 

BRONZE

THANE

 

VASHI

10 DEC

 

13 DEC

DISTRICT

ASSOCIATION

 

 

  • Muskan Shrivastava Selected For SGFI (School Games Federation of India) at Hyderabad in Rifle Shooting
  • Yashvi Kharat participated in Sea Swimming at Sindhudurga on 15th Jan U-10 Girls got 4th position
  • Kshitij Doshi participated in CBSE South Zone Skating championship at Tirupati U-14 Boys got 4th position  
  • Yashvi Kharat participated in CBSE South Zone Swimming Championship at Hyderabad U-12 Girls
  • Ruturaj Fakatkar,Nirmik Tambe,Prathamesh yadav,Arindam Bala represented Raigad Team in 31st Maharashtra Handball State Championship at Kolhapur
  • U-19 Girls Handball Team participated in DAV National at Patiala